Gästbok

Sida 1 av 3 (totalt 27 inlägg). [nästa sida »]

 

Maria Eriksson, Huddinge/Lärbro, mia_sese@yahoo.se
Har just investerat en peng i ett hus i Lärbro. Sér fram emot att få bo och leva där. Vi kommer egentligen från Visby och har tidigare haft hus på Själsö i 50 år. Min farmot född Ahlvin är den som står för den gotländska ådran i vår familj. Hon lever ännnu och är inne på sitt 96:e år.
Vi syns:) Maria Eriksson

2011-11-17 10:37


 

Kjell Johansson, Göteborg, kjell.johansson6@comhem.se
Var sommarbarn på gotland från 1954-1964, bodde på en gård i Eke socken. Alveskogs. Familjen jag bodde hos hette Karl-erik o Jonny Andersson, var i Lärbro, många gånger och hälsade på hans gamla mamma, i Karleriks födelsehem. En vit stenstuga tror jag att det var,Med ruiner av en gammal ladugård tror jag. det var som sagt längesedan. Jag har för mig att den tillhörde Prästgården. Var i Lärbro för några år sedan, men kunde inte hitta den,men hans mors grav hittade jag. Hon hette selma Andersson.Ej säker.

2011-03-30 11:43


 

Lotte Jensen, Visby, lotte.jensen@comhem.se
hej! För en tid sedan fick jag mail från en person som undrade om medeltda stenhus i Lärbro som jag fått nys om. Jag har inte mailet kvar så jag minns inte namnet. I det läget hade jag ingen info att ge men har fått fatt på lite mer nu. Jag vill därför komma i kontakt med mannen som mailade mig

mvh Lotte Jensen

2010-02-19 13:30


 

Micke, Ronneby, michael.franzen@flashorkester.se
Hej!! Det var riktigt kul att hitta er hemsida. Jag har inte spelat på strandängen sen ca 1979 eller 1980... Idag finns jag i Bandet FLASH. Kolla gärna in vår hemsida... www.flashorkester.se

2009-08-28 07:48


 

Christina Hamberg, Lärbro,
"Oj finns det en hemsida för Lärbro" var min första tanke! Riktigt skoj och mycket att läsa om!

2009-07-24 17:20


 

Christina Ljungren, Stockholm, christina.ljunggren1@comhem.se
Av en tillfällighet gick jag in på den här sidan. Min mamma är född i Källstäde/Lärbro. Min kusin bor fortfarande kvar i ett hus som tillhört min morbror Harry. Min mor hade sju syskon varav en fortfarande lever och bor kvar på Gotland. Detta var trevligt med hemsida om Lärbro. Senast jag besökte Lärbro var för fem år sedan.

2008-06-29 09:13


 

Roland Almquist, Visby, r.almquist@telia.com
Ett stort grattis till 2007 års kulturpris. Det är ni väl värda!

Bortsett allt ni gör för bygden, har ni även en fantastiskt informativ hemsida.

2007-11-14 12:39


 

Marlene Pedersen Andreasson f Ekström, Borgholm, Öland, marlene.pedersen@telia.com
Vet inte hur jag hamnade på den här hemsidan men den är intressant. Jag har min släkt från Källstäde i lärbro. Min mormor och morfar bodde där. Jag vistades där som barn. Då jag idag är historiker, folklivsforskare och naturguide så har jag givetvis inte släppt mina rötter. Min mormor kommer från Källstäde och hette Norrby som flicka innan hon gifte sig med Anton Ekström från Gammelgarn. Min morbror hette Harry Ekström och min mor heter Hjördis Ekström. Hon bor i Stockholm. Jag kommer att lägga denna sida till mina favoriter och följa utvecklingen i Lärbro med omnejd. Kanske hittar vi något sommarboende i Lärbro.

2007-10-05 22:56


 

Roland Wärting, Huddinge, roland.warting@telia.com
Väntar med spänning att se min far (Emil) slåss med nordergutarna mot Kungen på Lajkarhajd/Röcklinge.

2007-08-16 21:37


 

Susanne Arvidsson, Hejdeby / Stockholm, brandlager AT gmail.com
Tyvärr hann man inte se Slaget på Laikarhaid i år, av många anledningar... *suckar* Men kanske nästa år!

2007-08-11 19:04


 

Lämna ett avtryck
Namn:
E-post:
Hemort:
Kommentarer: