Hej har precis varit i kontakt med Hans-Ove Hellström ang gamla bilder.
Fick då veta om denna hemsida.
Den är toppen.
Jag hyrde Barläst 3 år -78-79-80
senare blev det ju sålt men jag tillbringade hela somrarna där då.
har även en del släkt från Lärbro.
Morfars far var född på Takstains.
Hälsningar
Lena Sletteberg
numera Tenhult.
Hej! Jag är en arkeologstudent här på Högskolan som är i färd med att skriva min B-uppsats och har då fått mig tilldelat Lärbro socken under vikingatiden. Vet ni om det finns några bra böcker angående detta? Finns någon form av sockenbok eller bygdebok eller annat dylikt tillgängligt? Min inriktning är alla de olika varianter av gravtyper som förekommer under ovan nämnda tidsperiod. Vore tacksam för svar/information!
Mvh / jonas norman
Tack för en trevlig hemsida.
Jag her en sommarstuga efter gamla järnvägen i Lärbro och hoppas kunna sätta upp någon minnestavla över järnvägsepoken - Jag är tacksam för förslag, föremål och ev. bilder.
Vidare sörjer jag över att kvarnen vid Hångers förfaller och snart kommer att försvina. Jag har funderat att försöka att få köpa den för att renovera den på plats eller flytta den.