Sida 2 av 8 (totalt 120 inlägg).
malmø 2009-12-09 13:37
Hej kulle. rigtigt sjovt at kikke på dine rigtigt fine billeder og andet på din hjemmeside

jeg er på jakt efter en 7like mc kitcar og er blevet rigtigt på hugget efter en dax rush med mc motor .....har en bmw k1200s motor , tror du den kan anpasses til en rush 7 ????? med venlig hilsen niels,Malmø.
Svar: Hej, nää. BMW K1200s är väl en boxermotor med kardandrift? I så fall är det nog ingen optimal motor till ett sådant bygge.
2009-12-06 10:05
förutom corvette axlar/ viper , vilka andra axlar har du jobbat med.? testat med mustang delar? fundera bara då jag har lite mustang delar liggande och vill göra ngt kul av det.... kräver det mkt bearbetnig av din chassis för att anpassa? mvh l
Svar: Vet faktiskt inte riktigt, aldrig tittat närmare på mustangdelar. Går säkert att anpassa men kräver lite jobb. Som det är nu är det bolt-on för Corvette ju.
2009-10-20 09:31
I watched you Cobra on Youtube ant it looks beautifull. The sound is amazing!
Simrishamn 2009-10-11 23:35
Här har man ju inte kollat på ett tag och jag ser att byggena blir bara fränare och fränare...
Är SÅ avundsjuk på ditt yrke! Måste va skitkul men förstår att dina egna projekt blir lidande...
Ha det gott, hälsningar Jocke.
Ekerö 2009-10-08 20:08
Hej Ricky, mycket bra reportage och artikel i Bilsport. Nu är det dax att du får din bil på rull
Hälsningar
Ralf.
Svar: Tack! Jo jag vet, men det har varit så mycket med ALLT just nu! Både på jobb & hemma! Bytar värmesystem i huset hemma samtidigt som allt annat skall fixas! Men det är äl bara att jobba på! Dygnet har väl 24h!?
linköping 2009-09-29 23:30
Hej!
Vad hände med Vipermotorbygget?
färdigt? bilder? länkar?
jag har ett liknande projekt på gång.
mvh leif
Svar: Vet inte riktigt hur långt det är gånget, mitt jobb var bara att bygga chassit och lev karossen. Han skulle själv bygga klart bilen hemma. Med Viperns drivlina & fram/bakvagn som han skulle montera själv.
gbg 2009-09-28 12:22
Hej! Jag undrar hur mycket en Rush kostar, ett komplett kit , och vad som ingår, samma som den orage?.
mvh
Svar: Det finns alldeles för många varianter för att svara på detta rätt upp och ner så här. Men som vår runt 130-140tkr, förutom donatordelarna.
vara 2009-09-24 09:33
hej tänkte kolla vart ni har fått backanordningen till eran dax rush ifrån? är den ngt som man skulle kunna köpa genom er? vart hamnar det prismässigt?
Svar: Hej, den ingår i Rush Mc-kitet. Kommer ifrån Dax. Tillverkas av Quife. Går även att köpa separat.
SALE 2009-09-21 08:17
Hej
Vad ar det for dimention pa huvud balkarna till chassit och vad ar det for material tjocklek?
Svar: Hej, det är 80x50x3, lite 50x50x3, 40x40x3, 30x30x3.
Rävlanda 2009-09-20 13:51
Hej, har en fråga ang. Fram\bak vagn, motor & låda. Då jag gillar Tyska v8:or mer så undrar jag om det skulle funka med delar från en BMW M5-99 behöver man bygga om mycket tror du?
MVH
Svar: Hej, motor/låda funkar nog rätt av, fram/bakvagn vet jag inte riktigt hur det ser ut, men är det inte McPerson fram? I så fall blir det nog fel. Men det mesta går ju att genomföra...
Halmstad 2009-09-18 10:43
Tjena Kulle!
Visade upp elsportbilen på hannovermässan i våras inför 500 000 besökare, och vilken beröm vi fick för cobran!
Så det är bara för dig att ta åt sig! jag är helnöjd!
Kommer ner och tittar på hardtop en dag.
//Emil
Svar: Hallå Emil! Kan tänka mig att det var kul att vara med på en sådan stor mässa! Jag har besökt den en gång för länge sedan och den är ju enormt stor! Tar flera dagar att gå igenom!
Vendelsö 2009-09-01 20:39
Tjena Kulle
Kul att träffas och få se grejorna på Rosersberg Automobil Classic. Jag har börjat leta fram- och bakvagn, men det verkar svårt. Särskilt om man ska ha tag i en bakvagn med Dana 44. Har du nått tips på var man kan tänkas få tag i sådana? Det dyker hela tiden upp nya frågor. Jag får väl slå dig en signal helt enkelt. \\jocke
Svar: Hallå Jocke! Jo, Dana 44 är inte lätt att hitta då den bara sitter på manuella C4 & dom flesta är automat ju. Annars blocket, nitroz, skrotarna...USA? Dana 36 är lite lättare att hitta, tåler mycket!
stockholm 2009-08-28 14:07
Hej!
Kul med uppdatering av er hemsida. Jag undrar varför ni inte gör en mini-kalkyl av dax-rush enl den bilen ni byggde själva? Det vore kul med mer info. mvh kalle
Svar: Jo det kanske inte är helt omöjligt att det kommer en minikalkyl på Rush Mc... Den har fått gå lite nu i sommar och bekänna färg, otroligt nöjd med den! /Kulle
Stockholm 2009-08-25 23:13
Tja kulle.
Har lite funderingar på fram och bakvagn,C4,( vad ingår kortning bak? delar? och vad är priset för fram resp bak.har tusen frågor till men jag kan ju ringa dig. . Nu är det nära.
Svar: Hej, kortning bak avser 2 drivaxlar & bryggan. Sen behövs toein/out stagen kortas, undre camberstagen tillverkas nya. Priser på fram/bakvagnar varierar lite. Beror på var man hittar dom.
2009-08-22 17:30
Hei,har dere solgt noen kit til norge? Siden ny-rg i norge ikke er så enkelt som i sverige. Fin hjemmeside
Svar: Hej, nej jag har inte sålt något kit till Norge, däremot en del tillbehör. Så det finns en del registrerade Cobra-replikor i Norge. Men jag vet tyvärr inte hur dom gjort för registrera bilen.
Sida 2 av 8 (totalt 120 inlägg).