Debug: Included default tema2 header file
   2016-08-20 22:24
Hej!:) jag har en undran, min kropp på sista tiden har varit jätte konstig. Har svettats(sjukt mycket) svimfärdig, illamående, skakig och inte orkat göra något. Känns som kroppen samlar på sig vätska, mina bröst har typ blivit två storlekar större. Jag har ring Karolinska men dem hade bara öppet en viss tid. Ska försöka ringa imorgon igen. Tänkte om någon kanske varit med om detta någon gång. Haft min addison nu över tio år men inte varit med om detta tidigare.
Josefin
  
 
Hallstahammar   2016-06-03 06:35
Fick Addison för 26 år sedan och blev ordinerad 40 mg hydrokortison och 0,1 mg Florinef/dag. Har nu fått artros i en höft med svåra smärtor. Har fått Citodon för värken vilket har orsakat dåliga levervärden. Började äta värkmedicin i vintras och mitt hälsotillstånd blir bara sämre. Har frågat min läkare om vad som är bäst, att ta extra kortison (då försvinner värken i hela kroppen och jag kan gå och röra mig utan besvär) eller om jag ska ta värktabletter som vi vet påverkar levern negativt. Han kan inte ge klart besked och det är upp till mig att bedöma verkar det som. Eftersom jag under så lång tid har ätit mer kortison än de flesta andra med Addison är jag orolig för att de inre organen tar skada om jag tar extra. Måste ju ta extra varje dag pga värken.
Finns det någon som har liknande erfarenhet så vore jag tacksam för att få veta.
Ulla Ramberg
Skicka e-post till Ulla Ramberg  
 
Hallstahammar   2016-06-03 06:35
Fick Addison för 26 år sedan och blev ordinerad 40 mg hydrokortison och 0,1 mg Florinef/dag. Har nu fått artros i en höft med svåra smärtor. Har fått Citodon för värken vilket har orsakat dåliga levervärden. Började äta värkmedicin i vintras och mitt hälsotillstånd blir bara sämre. Har frågat min läkare om vad som är bäst, att ta extra kortison (då försvinner värken i hela kroppen och jag kan gå och röra mig utan besvär) eller om jag ska ta värktabletter som vi vet påverkar levern negativt. Han kan inte ge klart besked och det är upp till mig att bedöma verkar det som. Eftersom jag under så lång tid har ätit mer kortison än de flesta andra med Addison är jag orolig för att de inre organen tar skada om jag tar extra. Måste ju ta extra varje dag pga värken.
Finns det någon som har liknande erfarenhet så vore jag tacksam för att få veta.
Ulla Ramberg
Skicka e-post till Ulla Ramberg  
 
Saltsjöbaden   2016-05-29 09:30
Tack för att jag fick vara med på föreningens årsstämma som anhörig. Mycket prat och erfarenhetsutbyte,inga offerkoftor. Trevligt och gott. Som anhörig bär jag alltid en oro för min multisjuka dotter. Att delta gav mig förtröstan. Glad att ni kämpar på.
Gun Anderbalk Wahlberg
Skicka e-post till Gun Anderbalk Wahlberg   
 
Helsingborg    2016-04-23 07:06
Hej jag har varit dålig en vecka förskyld varit så trött och matt och yr. Förskyldninen är bättre. Men i går började jag må sämre igen. Kändes som innan jag fick min diagnos. Nu på morgonen har jag kräkts lite och har 38 i feber. Så jag dubblade min Plenadren. Det är så obehagligt mår så kass. Tog en panodil med hoppas slippa sjukhuset.kan det vara början på en addisons kris. Har på 5 år haft det 1 gång. Ingela
Ingela
  
 
Landvetter   2016-03-30 22:47
Hej! Har precis fått reda på att jag har något liknande Addison. Detta för att det är fel både i binjurarna och hypofysen. Men jag måste ta hydrokortison hela livet. Så jag säger att jag har Addison.

Jag har varit dålig länge, trött, yr, ingen matlust, viktnedgång, huvudvärk, synproblem, muskelsvag, salthunger, sista veckan svartnade det för ögonen när jag satt ner i min fotölj. Eftersom jag inte fick någon hjälp på vårdcentralen eller reumatologen, så sökte jag mig privat. Han tog i nov 2015, massa prover, bla kortisol. Han skulle höra av sig om det var nåt. Jag kämpade på, var jättedålig.

Skulle tillbaka till honom i mars, ringde och fick ny sticktid, då frågade jag kvinnan i kassan, föresten vad var mitt kortisolvärde? Oj det var lågt sa hon, det var under 30. Jag visste inte vad det betydde, men googlade och förstod att det var lågt. Tog sen nya prover den 14 mars. Ringde senare, då var det inte klart. Men den 17 mars var det klart. Då var jag så himla dålig att jag svimma i min fotölj. Stapplade omkring här hemma. Ramlade och kom inte upp på grund av svaghet.
Hon fick inte säga det per tfn, utan skulle maila det. Väntade flera timmar, till slut kom det. Då var värdet taget på morgonen under 30. DÅ åkte jag in akut med beviset i min hand.

Det visade sig att mitt S-Kortisol var sju klockan åtta på morgonen. Jag gjorde ett santchentest, och det steg till 88. Blev inlagd en vecka,

Dagen efter jag kom hem blev jag vrålförkyld, med 38,5 i feber. Kände mig väldigt dålig. Ringde 1177 och avdelningen jag legat på, båda hänvisade till akuten.

Väl där höll jag på att inte bli insläppt av kvinnan i kassan. Hon sträckte ut en febertermometer ur luckan och stack i örat. Sa att du kan ju inte komma til akuten med en förkylning. Jag var tvungen att bli förbannad och stack upp brickan i ansiktet på henne. När jag kom till akutdontorn, då sa han att jag nästa dag istället för 10 mg x 2, skulle jag ta 15 mg x 2.
Har aldrig varit så sjuk som jag var nästa dag. Kollade på kortet jag fått, och såg att det skulle vara dubbla dosen. Tog dubbla dosen plus en extra på kvällen när febern är som högst. Så jag har träffat på okunskap både hos doktorer och kassapersonal på stora sjukhuset.

Ännu idag har inte privatläkaren hört av sig. Han vet ingenting om att jag åkte till akuten utan tror att jag kommer komma på tiden den 12 maj. Om inte jag ringt om provsvaret, och åkt in til akuten, kanske jag inte funnits här. Mannen var på kurs över natten. Men sonen körde mig in.
Gunilla Haglöf
Skicka e-post till Gunilla Haglöf  
 
Sundbyberg   2016-03-01 11:26
Hej Eva,
Skönt att höra,får höra på ks när jag skall på återbesök angående sprutan.
Kanon, tar det lång tid att få inloggningsuppgifterna när man blivit medlem betalade igår. =)
Robin
Skicka e-post till Robin  
 
Stockholm   2016-03-01 10:36
Hej Robin. Välkommen till Svenska Addisonföreningen. Tur att du fick din diagnos i tid. Vi är många som råkat illa ut som du. Nu kommer allt bara bli bättre. Du kan ställa frågor på vår slutna grupp på facebook. Du kan säkert jobba som förut när du ställts in på rätt dos. Man brukar inte få kris utan anledning. Det kan vara i samband med mycket svår stress. Du får recept på Solu-Cortef och sprutor/nålar av din doktor. Du får även en mängd information av oss i ditt medlemsbrev. Allt kommer att bli mycket bättre.
Eva
  
 
Sundbyberg   2016-03-01 02:27
Hej!
Man på 27 år som jobbar som hissmontör här, hade en addisonkris för 3 veckor sen.
Visste dock inte att det var det utan jag åkte in på akuten och istället för att få kortison så testade de mig på mycket men inte kortisolvärdet min mamma nämnde min gul/solbränna jag hade nu i februari utan nån solsemester och de ända de såg var lite förhöjt levervärde. Så jag blev inlagd på gastro mottagningen på ks (så nära den rätta avdelningen) de gjorde en gastroskopi för att kolla gluten samt att de hittade flera små magsår. Slutsatsen blev att jag fick åka hem med esomeprazol i 3 veckor sa dem. Redan dag 2 hemma började jag spy upp allt jag fick i mig, tänkte hela tiden att de måste vara min magsårs medicin som jag inte tål så efter ett par dagar till tvingar min syster mig att åka in igen då jag bara legat i sängen med magont i 4 dagar och då jag hade läst att vid magsår skall man undvika salt mat så hade jag inte saltat så mycket vilket ledde till att när jag kom in på akuten på ks nästa gång så hade jag så ont i magen och de försökte ge mig illamåendesprutor x6 typ och de blev inte bättre och min syster va på dem hela tiden om min solbränna och bad dem kolla detta nogrant jag hade tappat cirka 10 kilo på ett halvår från 68 till 58 och jag är 180 lång så de märktes. Tillslut kom de på att de kunde röra sig om addison och de ringde jourläkaren ett antal gånger och han kom in på natten där och jag hamna på avdelningen IMA precis bredvid akuten och då hade jag 110 i natriumsalt värdet och cirka 20 i kortisolvärdet. Jag fick genast artäringång och dropp med natriumsalt,glukos och kortison in med sprutor och fick ligga där i 3 dagar för natriumsaltet fick inte gå upp för fort för att eliminera risken för hjärnskador. Redan på morgonen efter morfin och alla drop började jag få tillbaka livet och inte långt in på dagen kom de ett läkar team på 5st läkare som var mycket intresserade av mig och kallade mig för addison ett tag där innan jag visste vad det var och de förklarade senare vad de innebar och först när jag fick veta att de hade koll på min hälsa och hade en plan så kände jag mig så lättad.
Efter 3 dagar på IMA med cirka 30 blodprover gick jag vidare till njur och endokrinolgi avdelningen mitt emot där jag en gång varit veckan innan och gjort en gastroskopi då dottern på 2 år har gluten. Sen tog de cirka 3-4 dagar på avdelningen så hade natriumsalt värdet gått upp och jag hade gått på hydro kortison via tabletter samt florenef. Jag får 25mg kortison per dygn 15mg på morgonen samt 5mg runt 13 och 5mg runt 17.
Samt en halv florenef 0.1 mg.
Skall på återbesök om 2 veckor då jag ville ha svar på proverna om binjurarna är helt slut eller om jag kanske slipper ta florenef tabletten som en del tydligen gör. Men då jag gått med detta i minst ett halv år och jobbat så pass hårt och fysiskt som jag gjort var kroppen så slut.
När vi pratade lite om mina symptom så hade jag nästa alla tror jag: orklöshet efter jobbet,aptitlöshet,gick ner i vikt,solbränd, kunde åka iväg sent på kvällen för att köpa salt lakrits hade cravings som om jag vore gravid. Ja jag hade de flesta symtom ändå kunde de inte ta reda på detta första gången men jag hqr hört ett par historier som är värre än mig så jag skall inte klaga men läkarna sa att jag varit så stark som kunnat ligga så här lågt och ändå jobbat på så länge.
Har precia blivit medlem och köpt ett halsband och vill gärna ha svar på några frågetecken. Kanske iofs står i forumet här sen när jag får inloggningsuppgifterna men jag undrar hur man känner att man ligger lågt i kortisolvärdet om man kan känna det på något sätt då jag har ett stressigt jobb så kan de bli väldigt illa om jag inte vet hur jag ska hantera det. Har funderingar på att börja plugga till kontorstjänst istället för att dra ner lite på tempot för att undvika kriser. Är sjukskriven 1 vecka till. Hur gör man med försäkringen jag har IF skall man anmäla detta till dom eller inte?
Vad kostar det att få hem en spruta att ha vid nödläge och vet ni någon bra husdoktor man kan ha i sundbybergs området eller i närheten? Vill gärna ha någon som är intresserad av att lära sig mer om addison eller som redan har erfarenhet. Kanske lite mycket frågor men jag är en färsk addison.
Robin
Skicka e-post till Robin  
 
   2016-02-10 20:47
addisson ska det stå så klart.
Sofie
  
 
   2016-02-10 20:46
Svar till Josefin: Har man addition finns det en hög risk att du går in i för tidigt klimakteriet på grund av hormonella rubbningar.
Sofie
  
 
Stockholm   2016-01-02 23:15
Kanske du har för hög dos hydrokortison?
Eva
  
 
Helsingborg    2016-01-02 16:24
Ok tack Eva. Jag äter 1 halv florinef per dag. Ökade till en hel och då blev rinin värdet lite bättre. Men jag svullnade i händer och fötter och har värk. Men kanske inget att göra åt det.
pling
  
 
Stockholm   2015-12-30 15:46
Hej. Man får höga reninvärden om man har lågt aldosteron, vilket man har vid Addisons sjukdom. Det betyder att din Florinefdos antagligen kommer att höjas.
Eva
  
 
Helsingborg    2015-12-29 22:32
Hej jag har Addison fick diagnos för 4 år sedan. Jag har nu fått höga rinin värden. Ska på undersökningen i morgon är lite orolig för vad detta kan vara. Någon annan med Addison som har eller haft höga rinin värden?
pling
  
 
   2015-12-07 18:15
Hej! Jag hade nydligen en addison kris, kroppen helt slut. Jag har en fråga eller mer en undran. Ni kvinnor som har addison, hade ni svårt att bli gravida? Min läkare har informerat mig att jag kanske måste ta ut en del av mina ägg och frysa in dem. Någon som har egna erfarenheter om detta?
Josefin
  
 
Johanneshov   2015-09-28 23:35
Ja nog är det Addison jag har...
Och va mycket piggare jag är på kortison! Öm i hela kroppen dagarna efter sjukhusvistelse med dropp då jag fick tillbaka lite fluff under skinnet. Skönt att få hjälp men det är en läskig sjukdom.
Anna Rolfsdotter Pettersson
Skicka e-post till Anna Rolfsdotter Pettersson  
 
Johanneshov,Stockholm   2015-09-24 14:41
Ligger just nu på SÖS på addison utredning..
Anna Rolfsdotter Pettersson
Skicka e-post till Anna Rolfsdotter Pettersson  
 
Stockholm   2015-06-24 15:39
Numera skriver de flesta endokrinologer ut Solu-Cortef till sina patienter.
Eva
  
 
onsala   2015-06-24 09:07
Hej,ni skriver att man alltid skall ha Solo-Cortef med sig men vilken läkare skriver ut det de anser ju att man inte behöver det för att sjukvården är så bra.Vad gör man då
stina
Skicka e-post till stina  
 
Ljungby   2014-12-11 15:14
Hej, jag kommer inte åt nån information, eftersom jag glömt mitt lösenord..ska opereras ev. akut för stor cysta(ev elak)..hur ska jag hantera oron innan, min läkare går inte att få tag på enligt sköterska...före januari och gyn säger att narkosläkaren kan ju detta, men jag vill ju fungera även innan operationen...och om man får lugnande, lugnar man systemet så att man inte behöver lika mycket extra kortison då.....vänligen Karina
Karina karlsson
Skicka e-post till Karina karlsson  
 
Stockholm   2014-10-24 12:44
Om du blivit trött och yr kan det bero på en annan underliggande sjukdom. Man kan få andra autoimmuna sjukdomar som B12-brist, hypotyreos och diabetes 1. Ta och kontakta din doktor.
Eva
  
 
Tidaholm   2014-10-24 10:26
Hej jag är en kille på 47 år som fick Addison sjukdomen sommaren 1986. Det har trots allt funkat bra men på sista tiden har jag blivit så yr och trött. Känner att jag inte orkar med familjen för jag blir så trött och irriterad så fort.Tacksam för svar.
Lars svensson
Skicka e-post till Lars svensson  
 
Stockholm   2014-09-02 21:07
Hej

Tack för så snabbt svar. Får ringa igen till Endokronologiska och fråga. För varje gång jag ringer dit så pratar jag med hon som sitter vid reception och hon vidarebefordrar de till den läkarn som e ledigt och de har sagt att jag ska fortsätta.
Kristoffer
  
 
Stockholm   2014-09-02 20:59
Hej Kristoffer. Det normala för oss "Addisonare" är att vi kan ha för högt kalium och lågt natrium när vi är undermedicinerade. Om vi har för lågt kalium bör man titta på Florinef dosen om den är för hög. Det är inte vettigt att ge en patient med Addisons sjukdom kaliumtillskott. Jag tycker att du tar kontakt med sös igen och talar med endokrin och frågar om du verkligen skall fortsätta ta kalium när du har Addisons sjukdom. Dessutom var ju dina värden normala.
Eva
Skicka e-post till Eva  
 
Stockholm   2014-09-02 20:25
Hej

Mitt namn är Kristoffer och är 24år gammal. skulle vilja dela med mig till alla addisonare om det sjukaste jag har varit med om. för ungefär två månader sen så åkte jag in akut till Ks i Solna för att jag kände smärta vid binjurarna som sen stramade vid magen. Tillhör södersjukhuset men de har gjort bort sig så många gånger delvis när jag fick min Addison och när jag fick mi graves syndrom (sköldkörteln). När jag var klar på Ks så fick jag reda på att jag hade lågt kalium värde så fick tablett formen Kaleroid som jag ska ta en gång om dagen. Skulle ta nya prover på vårdcentralen. fick reda på två veckor efter att jag fick diagnosen att proverna såg bra ut, inget om hur länge jag skulle fortsätta ta tabletterna eller om jag skulle sluta med den. Ringer Södersjukhuset för enigt Ks skulle jag följa upp det där. Det jag får till svar då är att jag står i väntekö och inte kan få en läkare förens tidigast november eftersom han jag hade har gått i pension. Så står nu och velar fram och tillbaks om jag ska fortsätta ta tabletterna eller om jag ska sluta. Har som sagt tagit denna nu i två månader har ingen anning om hur denna har påverkat mina sjukdomar, eftersom de inte kan följa upp mig varför jag fick lågt kalium värde förens november. Det känns förjävligt att inte ha någon läkare dels för mitt kalium och även för min Addison sjukdom som är väldigt allvarligt. Har försökt ringa runt för att byta sjukhus till antingen Huddinge eller i solna men slussas bara vidare så undrar om någon här har bytt sjukhus och i så fall hur ni gick tillväga.

Ha en fortsatt trevlig dag

Med vänlig hälsning Kristoff
Kristoffer
  
 
Debug: Included default tema2 footer file